• 54 282 46 78
  • szkola@szkola1.pl
  • ul. Wyspiańskiego 4, Aleksandrów Kujawski
Aktualności
Praktycznie o GMO

Praktycznie o GMO

„Praktycznie o GMO” w ramach „Inicjatywy STEAM”

W dniach 13 – 14 czerwca 2024 r. uczniowie klasy pierwszej w zawodzie technik weterynarii uczestniczyli w warsztatach, których założeniem była samodzielna transformacja (wprowadzenie obcego DNA) do nieszkodliwej bakterii E. coli (szczep K-12, DH5alfa lub podobne), rutynowo używanej w celach naukowych i edukacyjnych.

Wszystkie działania, które były przewidziane w ramach warsztatów są dopuszczalne zgodnie z ustawą z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Zajęcia składały się z następujących etapów:

a) dostarczenie uczestnikom szczepu bakterii, który nie posiada zdolności świecenia,

b) dostarczenie plazmidu (kolistej formy DNA, która zawiera „obce” geny świecenia),

c) wyjaśnienie technik niezbędnych do wprowadzenia DNA do bakterii,

d) transformacja bakterii (wprowadzenie obcego DNA),

e) obserwacja efektów transformacji – świecenia w ciemności.

Warsztatom towarzyszyła pogadanka o pozytywnych aspektach użycia GMO w przemyśle, rolnictwie i medycynie, jak również o potencjalnych zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym ich użyciem. Uczestnicy wykorzystywali techniki i sprzęty używane w rzeczywistych laboratoriach badawczych. Nauczyli się obsługi pipet automatycznych, poznali pojęcie ukompetentniania bakterii (sprawiania, że są one w stanie przyjąć „obce” DNA) oraz dokonali posiewu bakteryjnego na szalkach Petriego.

Samodzielne stworzenie przez uczestników organizmów genetycznie modyfikowanych w czasie warsztatów prowadzonych przez specjalistów sprawiło, że w atrakcyjny sposób została dostarczona fachowa wiedza nt. GMO.

Zespół Szkół nr 1