28 marca byliśmy w Warszawie. Wycieczka dydaktyczna do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Sejmu RP zgromadziła pięćdziesięcioosobową grupę młodzieży z naszej szkoły oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Straszewie.
O godzinie 11:30 rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum umiejscowionego w byłym więzieniu komunistycznym na Rakowieckiej w Warszawie. Miejsce to, przywołało najgorsze wyobrażenia o okresie stalinowskim w polskiej historii. Sposoby w jakich „odczłowieczano” polskich bohaterów, sale tortur w których „cudownie przyznawali się do wszelkich win”, miejsca skrytobójczych mordów, ściana straceń czy wreszcie słowa rotmistrza Witolda Pileckiego podczas swojego zbrodniczego procesu. Który mówił że „pobyt w Auschwitz to była igraszka” to kwintesencja nie tylko okresu stalinowskiego w Polsce, ale całego okresu niewoli który został Polakom zgotowany po 1944 roku.

Po południu pojechaliśmy do Sejmu. Niestety, środki bezpieczeństwa jakimi obwarowane są teraz odwiedziny nawet szkolnych wycieczek, czynią odwiedziny „kuźni polskiego prawa” nieatrakcyjnymi. Krótki wykład na galerii sejmowej połączony z brakiem odzewu umawianych wcześniej posłów na spotkanie z nami, powoduje że była to raczej ostatnia wycieczka na ulicę Wiejską w Warszawie. Mimo pewnych przeciwności, wyjazd uznaję za udany i cieszę się że zgromadził tak liczną reprezentację Kujaw w Warszawie.

Bartosz Krawczyk

© 2006-2019 Zespoł Szkół Nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.