Spotkanie z dr Ewą Kurek

25 października 2019 roku gościliśmy panią dr Ewę Kurek- historyk, reżyserkę i scenarzystkę. Pani doktor Kurek napisała kilkanaście książek. Specjalizuje się w tematyce polsko- żydowskiej oraz w sprawach podziemia niepodległościowego związanego z Hieronimem Dekutowskim- Zaporą. Zrealizowała kilka filmów dokumentalnych- między innymi: „Kto ratuje jedno życie” – o żydowskich dzieciach ratowanych przez polskie zakonnice w okupowanej Polsce czy „Major Zapora” – o wspominanym już lubelskim żołnierzu wyklętym- Hieronimie Dekutowskim- Zaporze.

Spotkanie w Aleksandrowie Kujawskim rozpoczęło się w naszej szkole, wykładem dla uczniów trzech klas. Tematem wykładu były „Postawy Polaków podczas II wojny światowej na tle innych europejskich narodów”.

Doktor Ewa Kurek podpisała książki w szkolnej bibliotece, zarówno te które już znajdowały się na bibliotecznym regale, ale również ofiarowaną przez siebie podczas spotkania. Przekazała również dwa egzemplarze swojego filmu pt.: „Major Zapora”. DZIĘKUJĘ!

O godzinie 17 w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim pani Ewa Kurek spotkała się z mieszkańcami miasta, wygłosiła wykład pt.: „Polacy i Żydzi- problemy z historią”- a następnie odpowiadała na pytania zgromadzonych gości- często bardzo emocjonalne.

Dziękuję pani dr Ewie Kurek za przyjęcie mojego zaproszenia i przybycie do Aleksandrowa Kujawskiego.

Specjalne podziękowania kieruje również pod adresem Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim a w szczególności pana dyrektora Arkadiusza Gralaka za sfinansowanie spotkania.

Dziękuję uczniom, w szczególności Julii Kornackiej oraz Maciejowi Roliradowi za przeprowadzenie wywiadu z panią Ewą. Ukaże się on wkrótce na kanale szkolnym, oraz  Kacprowi Jóźwiakowi za pomoc w realizacji nagrania.

Dziękuję nauczycielom, w szczególności koleżance dr Aleksandrze Kondrat oraz Ewelinie Babiarczyk za pomoc w ugoszczenie pani doktor w szkolnej bibliotece.

Wreszcie specjalne podziękowania dla uczennicy Wiktorii Kaczmarek za zdjęcia!

Wywiad z Sali kominkowej i wykład z MCKu- wkrótce na szkolnym kanale.

Bartosz Krawczyk

© 2006-2022 Zespoł Szkół Nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.