Odszedł od nas Stefan Paczkowski

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 25 kwietnia 2020 r. w wieku 93 lat odszedł od nas Stefan Paczkowski.

Stefan Paczkowski ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Instytucie Pedagogiki i Psychologii UMK uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych o specjalności historyk oświaty i wychowania. Był wykładowcą UMK oraz pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej. Następnie został nauczycielem w Zespole Szkół Ogrodniczych w Aleksandrowie Kujawskim jako nauczyciel języka polskiego. Dalszą działalność naukową związał z Włocławskim Towarzystwem Naukowym, którego był jednym z członków założycieli.

Do najszerzej znanych prac naukowych należy książka Służewo na Kujawach Wschodnich oraz artykuły naukowe Kształtowanie się władzy Ludowej w powiecie nieszawskim (aleksandrowskim) w latach 1945-1948; Kształtowanie się polskiej oświaty i szkolnictwa na Kujawach Wschodnich w okresie I Wojny Światowej; Z dziejów Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą na Kujawach, Z zagadnień osadnictwa średniowiecznej Nieszawy do roku 1422; Aleksandrów Kujawski podczas okupacji hitlerowskiej 1939-1945. Wiele artykułów i recenzji publikował w „Zapiskach Kujawsko-Dobrzyńskich”.

Jako działacz społeczny wchodził w skład władz WTN oraz pełnił wiele funkcji w instytucjach szczebla lokalnego, wojewódzkiego i centralnego. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego, członkiem Zarządów: Miejskiego, Powiatowego, Okręgowego i Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Głównej Komisji Historycznej. Przez dwie kadencje był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej.

W naszej Szkole był przede wszystkim nauczycielem i wychowawcą wielu roczników uczniów, którym starał się zaszczepić ducha humanizmu i miłości do kultury polskiej.

Łącząc się w żalu

Dyrekcja, grono pedagogiczne  i uczniowie

© 2006-2020 Zespoł Szkół Nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.