Narodowe Czytanie 2015

W sobotę 5 września odbyła się kolejna – czwarta już edycja akcji Narodowe Czytanie. W Aleksandrowie Kujawskim od godz. 11.00 w parku, fragmenty Lalki Bolesława Prusa czytali między innymi mieszkańcy Aleksandrowa.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza.
W tym roku czytanym dziełem była Lalka Bolesława Prusa, nowoczesna, wielowątkowa powieść pokazująca zróżnicowane postawy kilku pokoleń Polaków na tle burzliwych przemian epoki. To romantyczna „historia źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości", ale także zapis wyzwań codzienności w dobie wczesnego kapitalizmu. Lalka to również spotkanie z niezwykłym literackim kunsztem Prusa, który ze zmysłem obserwacyjnym i humorem dokumentował obyczajowe obrazki współczesnych mu czasów.

Wśród czytających z naszej szkoły obecni byli, pan dyrektor Andrzej Nowicki (trzeci raz), nasze polonistki Katarzyna Pawlak i Kamila Łukomska, oraz uczniowie z klasy 3 Technikum Agrobiznesu - Joanna Michalska i Jakub Szczęsny oraz uczennica klasy 3 LIceum Ogólnokształcącego - Klaudia Gralak.