IV Regionalny Konkurs Orki w Bielicach

19 Szkół Rolniczych z różnych województw spotkało się 25 i 26 września w miejscowości Bielice/k. Mogilna podczas IV Regionalnego Konkursu Orki. Organizatorami takiej inicjatywy byli: Fundacja Powiatu Mogileńskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Mogilnie,  Zespołem Szkół w Bielicach, Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą w Przysieku oraz Wojewódzkim Związkiem Rolników, Kółek oraz Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy  a także miesięcznikiem „Top Agrar” Polska.

Celem konkursu było popularyzowanie prawidłowego wykonywania orki –  bardzo ważnego zabiegu uprawowego, efektywnego wykorzystania sprzętu oraz promocja postawy „bycia mistrzem w tej dziedzinie”. Nie wystarczyło byle jak i najszybciej. Uczestnicy musieli prawidłowo ustawić pługi oraz zwrócić uwagę na równe oranie i odpowiednią szerokość skiby. Zawody na mistrza zabiegów agrotechnicznych były organizowane specjalnie dla uczniów szkół rolniczych. Liczyła się prosta linia przejazdu, równa głębokość w ziemi a przy tym precyzja oraz dokładność.

Otwarcie konkursu uatrakcyjnił pokaz Orki Konnej pługiem jedno i dwuskibowym.

W piątek 26 września swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie szkół rolniczych województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wielkopolskiego a także Mazowieckiego. W tym roku spotkali się i stanęli ze sobą w szranki najlepsi z najlepszych w dwóch kategoriach. Pod okiem sędziów, młodzi gospodarze musieli zaprezentować w praktyce wszystkie znane im techniki. W sumie 38 uczestników zmagało się w kategorii orki pługiem 3-skibowym tradycyjnym oraz orki pługiem 4-skibowym obracalnym.

Także i tym razem nie zabrakło w udziale Naszej Szkoły, którą godnie reprezentowali uczniowie III klasy TMR -Dawid Budny i Mateusz Minkowski. Na uwagę zasługuje wysokie IV miejsce Mateusza Minkowskiego w kategorii orki pługiem 3-skibowym tradycyjnym, któremu do podium zabrakło 1 punktu.

© 2006-2022 Zespoł Szkół Nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.