Dzień Papieski 2014

Niech nasza droga będzie wspólna.
Niech nasza modlitwa będzie pokorna.
Niech nasza miłość będzie potężna.
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,
co się tej nadziei może sprzeciwić.

10 października 2014r., w Zespole Szkół Nr 1, odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Papieskiego.
Zgromadzeni na tej uroczystości uczniowie, Grono Pedagogiczne, dyrekcja Szkoły oraz zaproszeni goście mieli przyjemność obejrzeć przygotowany specjalnie na tę uroczystość program słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Wykonawcami była młodzież klasy 1 TMR i 3LO a opiekę merytoryczną sprawowali: p. Urszula Kotnowska, ks. Rafał Marczewski i p. Kamila Łukomska.
Osoba wybitnego Papież i Polaka nie została ukazana w sposób sztampowy i monumentalny. Zamysłem organizatorów i osób recytujących poszczególne teksty była chęć ukazania prawdy o Tym wspaniałym wielkim człowieku. Przedstawiono świętego nie tylko jako wybitnego myśliciela i humanistę, głowę Stolicy Apostolskiej i prezbitera świata, ale także wyeksponowano Jego poczucie humoru, intelekt, olbrzymią charyzmę, otwartość na innych ludzi, religie, zmiany społeczne i obyczajowe. Jan Paweł II nie był papieżem zamkniętym za Spiżową Bramą, przeciwnie, był wiecznym podróżnikiem, człowiekiem drogi, czyli spotkania z drugim człowiekiem, jego innością, jego problemami, często jego metafizycznym zagubieniem; „łowił” tych ludzi z odmętów zawirowań życiowych, dawał nadzieję, przywracał godność i szacunek do siebie samych i zawsze był otwarty na dialog, tak trudny w egocentrycznym i egoistycznym dzisiaj świecie.