Dąb Niepodległości

13 listopada 2018 roku na Skwerze Konstytucji 3 Maja w Aleksandrowie Kujawskim posadzony został Dąb Niepodległości. Obok drzewa, zakopana kapsuła czasu z życzeniami dla Polski przygotowanymi przez aleksandrowską młodzież szkolną i mieszkańców.
Wspomniany Skwer Konstytucji 3 Maja, to miejsce szczególne dla Aleksandrowa Kujawskiego- 100 lat temu, 13 listopada 1918 roku, doszło w tym miejscu do manifestacji ludności wyzwalającego się miasta spod niemieckiego jarzma. Tłum powołał na burmistrza, aleksandrowskiego radnego Stanisława Tatarkiewicza uprzedzając tym samym decyzję władz państwowych. Szczególny wymiar zatem, zawarty jest w cytacie z Konstytucji 3 Maja, umieszczonym na aleksandrowskim pomniku: "Wszelka władza społeczności ludzkiej, początek swój bierze z woli narodu".
Inicjatorem akcji było Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Kujawskiego a opiekę nad dębem objął Zespół Szkół nr 1 Centrum Kształcenia Praktycznego. W imieniu naszej szkoły, życzenia dla Polski odczytała Natalia Czarnecka, uczennica klasy czwartej Technikum Geodezyjnego.
Specjalne podziękowania dla pana Roberta Stodolnego - członka TPAK- pomysłodawcę przedsięwzięcia, pani Katarzyny Pawlak za redakcję życzeń od ZS1CKP dla Polski, oraz samorządu szkolnego - Paulina Braun

© 2006-2018 Zespoł Szkół Nr 1 w Aleksandrowie Kujawskim. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.